The Beatles
The Beatles
Hello Goodbye

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
The Beatles
 
The Legend
 
Come Together
 
Thank You Girl(s)


Szeretném megköszönni Cat Black-nek, Fanninak és Katerinának a sok bátorítást, hiszen az ő támogatásuk nélkül biztosan nem jutottam volna el idáig! Köszönöm, lányok!

Köszönet mindenkinek, aki ellátogat ide, hogy egyáltalán idelátogat, hogy regisztrál és  hogy szintén bátorít a dicséreteivel. Nagyon sokat jelentenek nekem! Köszönöm!

És Thank you Boys, amiért létrehoztátok ezt a fantasztikus együttest, a BEATLES-t (hogy névszerint kinek köszönhetem, abba most inkább nem mennék bele, hiszen ezzel írók ezrei foglalkoznak többszázoldalas könyveikben).

Ja, és köszi George-nak, amiért van egy fia:).

Kata


 
Érdekességek
Érdekességek : Miért írták a dalokat?

Miért írták a dalokat?

  2004.07.14. 10:45

Az alábbiakban megtudhatjátok, hogy milyen történet fűződik egy-egy dalhoz, milyen technikákat használtak, vagy hogy mi a különlegesség a dal felvételében.


Love me do:

Két változatban rögzítették, az egyiken Ringo Helyett Andy White stúdiózenész dobol, míg Ringo a tamburint rázza.


PS I love you:

Ezen a felvételen is Andy White dobol, míg Ringo a rumbatököt csörgeti.


I saw her standing there:

Az eredeti „just 17 never been a beauty queen” sort John Paul dalában „you know what I mean”-re változtatta.


Misery:

A dalt a Beatles eredetileg Helen Shapiro teenager énekesnő számára írta, amikor 1963-ban együtt turnéztak, de annak menedzserei elutasították.


Please please me:

Az eredeti rövidebb, lassabb Roy Obson stílusában komponált dalt George Martin csak a tempó felgyorsításaután engedte lemezre venni.


Do you want to know a secret?:

John egy Walt Disney-film hatására írta ezt a számot, és George-nak adta, hogy elénekelje.


From me to you:

A New Musical Express levelezési rovata inspirálta a dalt, melyet John és Paul 1963 február 28-án a Helen Shapiro-turnén egy buszon írtak York és Shresbury között.


All my loving:

Paul egy reggel borotbálkozás közben komponálta a dalt.


Don’t bother me:

George Bill Harrynek, a Mersey Beat újság főszerkesztőjének unszolására szerezte ezt a dalt, és a ímadó sor is hozzá szól: Ne nyaggass!


I wanna be your man:

John és Paul a Rolling Stones-nak adta a dalt először előadásra, majd saját lemezükön Ringóval énekeltetik el.


Not a second time:

A The Times zenekritikusa, William Mann a szám végén hallható aeloikus kadenciát Mahler Dal a Földről című művének záróakkordjához hasonlította.


I want to hold your hand:

John és Paul Jane Asher londoni házának alagsorában írta a dalt.


I call your name:

John egyik legkorábbi szerzeménye, amelyet először Billy J. Kramerrel énekeltetett el.


I’m happy just to dance with you:

John komponálta a dalt, melyet George-dzsal énekeltetett el.


And I love her:

A lírai ballada az első próbákon még sokkal keményebben hangzott, még egy elektromosgitár-szóló is hallható volt a felvételen. Paul Jane Asherhez írta a dalt.


I’m a loser:

John Bob Dylan dalainak hatása alatt szerezte a számot.


I’ll follow the sun:

Paul egyik legkorábbi szerzeménye, már egy 1960-as Quarryma próbát rögzítő felvételen is elhangzik, bár kevésbé líraian.


Ticket to ride:

A dobolási technikát a számon Paul alakította ki.


I’m down:

Paul Little Richard stílusban írta a számot.


You’ve got to hide your love away:

A ballada Bob Dylan dalainak hatására fogant Lennon fejében.


It’s only love:

Egyike azoknak a Lennon-daloknak, melyeket szerzőjük a legkevésbé szeretett.


Yesterday:

Paul először 1964 januárjában mutatta meg a dalt George Martinnak a George V. hotelben, Párizsban. A szerzemény ekkor még a Scrabled Eggs címet viselte, Paul Martin tanácsára döntött később a Yesterday mellett. A szám felvételen a Beatles-tagok közül egyedül a szerző vett részt, és egy vonósnégyes kísérte.


Day tripper:
A dal szövegében finom célzások találhatók a kábítószer-fogyasztásra.


Norwegian wood:

Egy házasságon kívüli kapcsolata ihlette Johnt e ballada megírására. A szövegbe néhol Paul is besegített.


Michelle:

John Nina Simone blues-énekesnő dalának hatására írta a középrészt, míg a szám törzsét Paul komponálta.


What goes on:

John egyik legkorábbi száma, melyet a Beatles már egyszer 1963 márciusában lemezre szándékozott venni. 1965-ben Paul és Ringo új középrészt írt a dalhoz.


In my life:

John személyes élményeiről írta a verset, melyhez Paul orgonán dallamot komponált.


I’m looking through you:

Paul Jane Asherhez írta a dalt, melynek középrészét az első felvételeken még hangszeres játék helyettesítette.


Run for your life:

Johnnak olyan rövid határidő alatt kellett megírnia a dalt, hogy Elvis Presley Baby let’s play house című számának szövegéből két sort átlopott. Emiatt később nagyon gyűlölte a szerzeményt.


We can work it out:

Paul alapdallamát John középrészével illesztették össze a dalban.


Paperback writer:

A dal háttérvokáljában Lennon és Harrison a Frére Jacques című francia gyermekdalt éneklik.


Eleanor Rigby:

Paul eredetileg a Miss Daisy Hawkins címet akarta adni a balladának. Az ötlet akkor fogant benne, amikor Bristolban egy kirakatot nézegetett, és a bolt felett hirtelen a fenti nevet pillantotta meg. John szerint McCartney apjának neve is bekerült volna a szövegbe, ám végül Father McKenzey-re módosították. A felvételen egyetlen Beatles-tag sem működik közre hangszeren, csak McCartney, Lennon és Harrison vokálját halljuk zenekari kíséret mellett. A hangszerelést George Martin a Farenheit 451 című film kísérőzenéjének mintájára alakította ki. A szöveg első versszakát Paul, a többit John írta.


Rain:

A dal végén a szöveg egyik sora megfordítva hallható („Rain, when the rain comes they run and hide their heads”). Vita folyik, hogy az ötlet Lennoné vagy George Martin-é volt.


I’m only sleeping:

A különleges gitárhatást úgy érték el a felvételben, hogy George a hangszeren visszafelé játssza a dallamot.


Yellow submarine:

A dalt eredetileg Ringo monológja vezette be, akivel a számot szerzői, Paul és John énekeltetik. A Beatles tagjain kívül külső emberek: Brian Jones, Marianne Faithfull, Pattie Harrison is közreműködnek.


She said she said:

Lennon Los Angeles-i LSD-élményeiről írta a szöveget. A kábitószeres utazáson Peter Fonda is részt vett, aki közölte vele, megtudta, milyen érzés halottnak lenni.


For no one:

A felvételen Lennon és Harrison nem vettek részt, a francia kürt szólót a híres zenész Alan Civil Paul hümmögése után játszott le.


Dr. Robert:

John írta a számot egy New York-i orvosról, aki kábítószerrel látta el a Beatles tagjait.


Got to get you into my life:

A dal első felvételein a későbbi pusztán instrumentális részek még McCartney, Lennon és Harrison vokáljának hátterét képezték.


Tomorrow never know:

A dal a tibetti Halottak könyve alapján íródott, és eredetileg a The void (Az űr) címet adták neki. A felvételen John Lennon hangja egy Leslie speakeren át szól, azt az illúziót keltve, mintha a Himalája tetejéről hallanánk. John nyolc magnetofonfelvételt készített, melyeket hol hangosítva, hol halkítva egy időben játszott a dal rögzítésekor.


Penny Lane:

Paul 1965 novemberében kezdte írni a dalt egy külvárosi útról, amely Liverpool városközpontjától délre, gyerekkora helyszínén volt.


Strawberry fields forever:

John az üdvhadsereg egyik otthonáról komponálta a dalt, ahol gyerekkorában ünnepségen vett részt. A végső rögzítésnél a dal eredetileg két eltérő hangnemű és tempójú felvételét övözték össze, a későbbi változatot felgyorsítva.


With a little help from my firends:

Szerzője, Paul eredetileg a Bad finger boogie címet adta a dalnak, melyet Ringónak adott át éneklésre.


Lucy in the sky with diamonds:

Bár a cím kezdőbetűi az LSD szót adják ki, John nem a kábítószerekről komponálta a számot, hanem fia, Julian iskolai festménye ihletésére írta.


Getting better:

Paul az 1964-es turnén Ringót helyettesítő dobos, Jimmy Nicoo egy mondása hatására írta a számot.


Fixing a hole:
A dal írásába a Beatles útimenedzsere, Mal Evans is besegített.


She’s leaving home:

Paul a Daily Mailben olvasott egy lányról, aki elköltözött otthonról, és ennek ösztönzésére komponálta a dalt. A számot Mike Leander hanszerelte, és a Beatles-fiúk közül csupán Paul és John működnek közre, a vokált szolgáltatva.


Being for the benefit of mr. Kite:

Johnt egy régi plakát inspirálta a kompozíció megírására, melyet egy kenti antikváriumban vásárolt a Strawberry Fields Forever klipjének forgatásán. A plakát egy varietéműsort  hírdetett, melyben Mr. Kite és a dal többi figurája lépett fel. John egy gőzorgonát akart megszólaltatni a számon, de George Martin felvilágosította, hogy ez a hangszer már nincs használatban Angliában, így Viktória korablei gőzorgonafelvételek montírozásával érték el a kívánt hatást.


Within you without you:

A Beatles-tagok közül egyedül Harrison működik közre a felvételen. George Klaus Woorman házában egy harmóniumon komponálta a dalt.


When I’m 64:

Paul kamaszkorában írta a számot, és a Beatles a Cavern klubban játszotta is. Paul apjának a tiszteletére tették a Borsőrmester lemezre, 64. születésnapja alkalmából.


Lovely Rita:

Pault a dalt egy Meta Davies nevű közlekedési rendőrnőről írta, aki egy ízben megbírságolta a tilosban való parkolásért.


Good morning good morning:

John Lennon a dal ötletét egy kukoricapelyhet hirdető tévéreklámból merítette.


A day in the life:

John és Paul egy-egy dalából ötvözték össze a számot. Lennont a szöveg megírására a Daily Mail című újság két híre ösztönözte: 1. 4000 barlangot találtak Blackburnben, Lancashire-ben. 2. Tara Brownt, a Beatles barátját autóbaleset érte és meghalt. A film, amelyre John a versben utal, Lester „How I Won The War” című alkotása, melyben Lennon játszotta a főszerepet.


Baby you’re a rich man:

A szám címe eredetileg One Of The Beautiful People volt, utalással a hippikre. John és Paul, egy-egy dalából illesztették össze.


I am the walrus:

Egy rendőrautó szirénájának és Lewis Caroll Alice Csodaországban Című regényének egy részlete adta az ötletet a szerzeményhez. A felvételen Mika Sammes Singers, 6fiú és 6 lány alkotják a kórustm rádiózörejek hallhatók, és elhangzik néhány sor Shakespeare Lear királyából is.


Blue Jay Way:

George Harrison 1967 kora nyarán írta a dalt Kaliforniában. Blue Jay Way egy Los Angeles-i utca neve, ahol George bérelt egy házat. Megérkezése estéjén Derek Taylorra, a Beatles sajtófönökére várakozott, és ez a helyzet inspirálta a szöveget.


The inner light:

A dal szövege majdnem szó szerint Lao Ce kínai bölcs Tao Te King című művének egyik verse, melyet Juan Macaro a cambridge-i egyetem szankszrit professzora ajánlott megzenésítésre George-nak. A felvételen Harrisonon kívül csak keleti zenészek működtek közre.


Hey Jude:

Paul Julianhez, John fiához írta a dalt Lennon első házasságának felbomlása idején.


Revolution:

John eredeti elképzelésében a dal lassabb tempójú lett volna, ám Paul és George elgondolása érvényesült. Zongorán Nicky Hopkins stúdiózenész működik közre.


Dear Prudence:

A dalt John Mia Warrow húgáról, Prudence-ről írta Indiában, aki a többieknél hosszabb ideig meditált a szobájában, és Lennonnak kellett előcsalogatnia.


Ob-Ladi Ob-Lada:

Az első dal, melyet Paul reggae stílusban komponált.


Wildhoney pie:

Egyedül Paul szerepel a felvételen, mely egy hosszabb rögtönzés része, és az előadó Pattie Harrison kedvéért tette rá a Fehér Albumra.


The continuing story of Bungalow Bill:

Lennon a dalt egy amerikai fickóról írta, aki Rishikiben tigrisre akart vadászni. A felvételen Yoko énekli a …Not when he looked so fierce… szövegű sort.


While my guitar gently weeps:

A felvételen Eric Clapton játszik szólógitáron.


Happiness is a warm gun:

Johnnak egy fegyvermagazin borítója adta az ötletet a három dalból összekotyvasztott szám címéhez. A felvételen a gitárok ¾-es ütemben játszanak, míg a dob 4/4-ben.


Martha my dear:

A felvételen egyedül Paul működik közre.


Blackbird:

A felvételen egyedül Paul működik közre.


Rocky Raccoon:

A dalt Paul John és Donovan segítségével írta Indiában, a Maharishi jógi táborában az egyik épület tetején, miközben a zenészek gitárizással szórakoztatták egymást.


Don’t pass me by:

Ringo az újsághíradások szerint már félig elkészült ezzel a dallal 1963 elején, a próbákon mégis a This is some friendly munkacímet adta neki.


Why don’t we do it in the road?:

Paul és Ringo játszik ezen a felvételen a Beatles-tagok közül.


I will:

George nem játszik a felvételen.


Julia:

John adja elő egymaga a dalt, melyet anyjához, Juliához, és szerelméhez, Yoko Onóhoz írt.


Mother Nature’s son:

A felvételen egyedül Paul működik közre.


Sexy Sadie:

John a jógiban való csalódásának ad hangot a dalban.


Long, long, long:

A Lesley-speakeren elhelyezett borosüveg csörgése hallatszik a dal végén.


Revolution1:

John egy „in” szócskát adott az ismert változat szövegének egy sorához…Don’t you know that you can count me out/in…, érzékeltetve ambivalens hozzáállását a fegyveres forradalmakhoz.


Savoy truffle:

A szöveg különböző édességekre és cukorkákra utal, melyek a Good News csokoládésdobozokban találhatók.


Goodnight:

John Lennon eredetileg fiának, Juliannek írta ezt az altatódalt, majd odaadta George Martinnak, hogy hangszerelje meg hollywood stílusban, és énekeltesse el Ringo Starral, akin kívül egyetlen Beatles-tag sem működik közre a felvételen.


Come together:

John a számot eredetileg választási kortesdalnak írta Timothy Leary támogatására a kaliforniai politikai küzelmekben. Később a hetvenes években a szerző plágiumperbe keveredett a dal miatt, mert feltűnően hasonlított Chuck Berry You Can’t Catch Me című kompozíciójához.


Oh! Darling:

Paul, a szám szerzője, kompozíciója éneklésekor úgy artikulálta a hangját, hogy úgy hangozzék, mintha már egy hete énekelne a színpadon.


Octopus’s garden:

A szám görögországi üdülésekor fogant meg Ringo Starr fejében. A Let It Be próbák idején George segített a szám csiszolásában.


I want you:

John Yokóhoz írta a dalt.


Here comes the sun:

George Eric Clapton kertjében komponálta egy különösen napsugaras napon.


Because:

Amikor egy alkalommal Yoko Beethoven Holdfény szonátáját zongorázta, John megkérte rá, hogy játssza visszafelé az akkordokat. Ez a kísérlet szolgált alapul a dal komponálásához.


You never give me your money:

McCartney az Apple cég pénzügyi bonyodalmai hatására írta a számot, melyet több daltöredékből illesztett össze.


Sun king:

John eredetileg a Los paranoias címet adta a dalnak, talán a szövegben szereplő latinos hangzású blabla miatt.


Mean mr. Mustard:

John eredetileg 1968-ban Indiában szerezte a számot.


Polythene Pam:

John ezt a dalt is Indiában komponálta egy liverpooli prostituáltról.


She cam in through the bathroom window:

A rossznyelvek szerint Paul későbbi feleségéről, Lindáról írta a dalt, aki a fürdőszoba ablakán szökött be hotelszobájába.


Golden slumbers:

Amikor McCartney egyszer látogatást tett apja cheshire-i házában, és a zongorán játszadozott, mostohatestvére, Ruth megkérte, hogy játssza le kottából a Thomas Decke, Erzsébet korabeli költő verséhez írott hagyományos dallamot. Mivel Paul nem ismerte a hangjegyírást, új dallamor írt a költemény első versszakához, és további két strófával egészítette ki, és így született meg a Golden slumbers című szerzemény.


Her majesty:

Csak Paul játszik a felvételen.


The ballad of John and Yoko:

George és Ringo nem működik közre a felvételen.


Across the universe:

A magas női falsetto vokálhoz Paul a stúdió körül tanyázó rajongók közül hozott be a próbára két fiatal lányt: Lizzie Bravót és Gayleen Pease-t.


You know my name:

A dal kiadása előtt három évvel, 1967-ben íródott, és alapját akkor rögzítették szalagra. A felvételen Brian Jones, a Rolling Stones ma már halott tagja is közreműködött szaxofonon.


Two of us:

Paul a számot eredetileg a Mortimer nevű amerikai együttes számára komponálta.


I me mine:

George-nak az ötletet a dallamhoz egy valcer adta, amelyet egy katonazenekar előadásában hallott egyik éjszaka.


Dig it:

Az eredetileg ötperces rögtönzés rövidített változata.


Let it be:

Paul édesanyjára, Maryre és a Szűz Máriára utal a dal szövegében.


I’ve got a feeling:

Paul és John egy-egy dalából illesztették össze a számot.


One after 909:

John egyik legkorábban írott dala, 1959-ben szerezte.


Get back:

Paul eredetileg a pakisztáni menekültek érdekében írta a számot, kiket az angol kormány nem akart a szigetországba befogadni. John szerint inkább Yokónak címezte a dalt, mert mindig, amikor ahhoz a sorhoz ért, hogy…get back to where you once belonged…..mindig Yokóra nézett.


 
You Can't Do That
 
A hét...
 
Szavazások
 
John Winston Lennon
 
James Paul McCartney
 
George Harrison
 
Richard Starkey
 
Having Read A Book
 
Paperback Writer
 
Time? Beatles!
 
A Day In The Life
2023. Március
HKSCPSV
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
Számláló
Indulás: 2004-06-15
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!