John Lennon
 
ltalnos informcik:
- Teljes nv: John Winston Lennon; 1969. prilis 22-tl John Ono Lennon.
- Szletsi adatok: 1940. oktber 9, Liverpool Oxford Street, Maternity Hospital.
- Meghalt: 1980. december 8, New York; egy rlt rajongja, Mark Chapman leltte a Dakota-Hz eltt.
- Apja: Alfred Lennon, hajpincr
- Anyja: Julia Stanley
- Lakhelyek: Menlove Avenue 251, Liverpool; 1973-tl Dakota-Hz, New York (a Zld Krtyt 1976-ban kapta meg).
- Iskolk: Dovedale Primary School; Quarrybank High School (Allerton); Liverpool Art College.
- Zenei elkpzs: bendzs-tanuls az anyjtl, gitr-tanuls, autodidakta.
- Foglalkozs, szakma: zensz.
- Tevkenysg a Beatles eltt: zenekarvezet (Quarrymen, Johnny and the Moondogs); rajzols; rs.
- Csatlakozs a Beatleshez: alapt tag.
- Zenei feladat a Beatlesben: ritmusgitr; szjharmonika; nek; dalszerzs; szvegrs; hangszerels.
- Kitntets: „Member of the Order of the British Empire” (M.B.E.), 1965. oktber 26; tiltakozsul visszekldte 1969. november 26-n.
- Hzassgok: 1. Cynthia Powell, Liverpool Art College hallgatja; 1962. augusztus 23; Mount Pleasant anyaknyvvezeti hivatal, Liverpool; tank: Paul McCartney, George Harrison; vls: 1968. november 8.
2. Yoko Ono, avantgarde mvsz; 1969. mrcius 20, Gibraltr.
- Gyermekek: 1. John Charles Julian Lennon; 1963. prilis 8, Sefton General Hospital, Liverpool
2. Sean Taro Ono Lennon; 1975. oktber 9.
A trsadalmi kzhangulat Lennon szletsekor elgg nyugtalan volt, mivel Nagy-Britannia pp a msodik vilghbort prblta megnyerni. Szlei mindketten rendelkeztek nmi zenei httrrel, de egyikk sem foglalkozott vele komolyan. Lennon a szleivel Liverpoolban lt mindaddig, amg apja, Alfred Lennon ott nem hagyta a csaldot. Anyja, Julia ekkor gy dnttt, hogy nem kpes gondozni t ves fit s nvrre, Mimire bzta a nevelst. gy John gyermek- s kamaszkort a nagynnjvel s annak frjvel, George-dzsal.
Mint Liverpool legtbb lakosa, Lennon is r szrmazs volt. Nagyapja, James Lennon 1858-ban, Dublinban szletett, nagyanyja, Mary (lenykori nevn Maguire) szintn r szlets volt. Anyja, Julia Stanley pedig walesi felmenkkel rendelkezett. Lennon r szrmazsrl csak felnttkorban rteslt.
A firl kiderlt, hogy rvidlt, gy knytelen volt szemveget hordani. Korai Beatles-beli karrierje sorn kontaktlencst vagy dioptris napszemveget viselt, azonban 1966-ban, a „How I Won the War” cm film forgatsn egy olcs, egszsggyi szemveget kellett viselnie. A forgats utn tovbb hordta, gy a kerek szemveg szemlyisgnek szerves rszv vlt.
Br nem az anyjval lt, rendszeres kapcsolatban volt vele s a ltogatsok alatt Julia megtantotta bendzsn jtszani. John egy letre elktelezte magt a zene mellett. Nem sokkal fia 18. szletsnapja eltt az anya baleset ldozata lett: 1958. jlius 15-n egy rszeg, szolglaton kvli rendr elgzolta, s Johnnak kellett azonostania anyja holttestt. Bartsga Paul McCartney-val ezutn mg mlyebb lett, akinek desanyja szintn meghalt. Az esemny Lennon tbb dalra hatssal volt: „Julia” (1968), „Mother” (1970) s „My Mummy's Dead” (1970). Elsszltt fit, Juliant desanyja utn nevezte el.
Mimi nagynnje bemutatta Lennon nhny rajzt a Liverpool College of Artnl s elrte, hogy a fit felvegyk az iskolba. Itt tallkozott ksbbi felesgvel, Cynthia Powellel, azonban hamarosan meggyllte az iskolai fegyelmet, konformitst s mint sok korabeli fiatal, egyre nvekv rdekldssel figyelte a rock and roll-t s olyan amerikai nekeseket, mint Elvis Presley, Chuck Berry s Buddy Holly. Vgl az 1950-es vek vgn megalaktotta sajt skiffle zenekart, a The Quarrymen-t (iskoljrl, a Quarry Bank High School-rl nevezte el). Miutn Paul McCartney s George Harrison is csatlakozott, a zenekar tbb nvvltson esett t: „Johnny and the Moondogs, The Silver Beatles, majd The Beatles.
1962-ben felesgl vette Cynthit, mert a lny teherbe esett.
Mint a Beatles tagja, Lennon komoly hatssal volt a rock and roll-ra s kibvtette a zenei irnyzat hatrait az 1960-as vekben. t s szerztrst, Paul McCartney-t a 20. szzad legbefolysosabb zenszei kztt tartjk szmon. Kettjk kzl Lennont tekintik a jobb szvegrnak s McCartney-t a tehetsgesebb zeneszerznek. Ugyan nagyon leegyszerstett, de ebben a megllaptsban van nmi igazsg. Br a legtbb dalt Lennon–McCartney-knt jegyzik, a Lennon ltal inspirltak mlyrtelmbb, nelemz s sokszor szemlyes dolgokkal foglalkoz darabok. A legszrrelisabb dalai a „Strawberry Fields Forever” s az „I am the Walrus” szp pldi klnleges stlusnak. John gyakran kifejezetten szabadon fejezte ki magt. 1966. mrcius 4-n a London Evening Standard jsgrnjnek, Maureen Cleave-nek adott interjjban a kvetkez kijelentst tette a vallssal kapcsolatban:
„A keresztnysg el fog tnni. Megsznik, megsemmisl. Errl mg csak vitatkozni sem vagyok hajland. Igazam van s be is fog igazoldni. Mr most npszerbbek vagyunk, mint Jzus. Nem tudom persze, melyik melyik fog elbb letnni a sznrl, a rock ’n’ roll vagy a keresztnysg. Jzussal nincs is semmi baj, de a kveti ostobk s kznsgesek. k csavarjk ki gy a dolgokat, hogy az szmomra tnkreteszi az egszet.” t hnapig senki sem foglalkozott ezzel a kijelentssel, mg aztn egy amerikai teenagereknek szl lap a cmlapon hozta, rosszul idzve. Ennek a kvetkezmnye az lett, hogy a hv orszgok getni kezdtk a Beatles lemezeit. Ez azonban semmit sem vltoztatott a hrnevkn, mg mindig k szmtottak a leghresebb s legsikeresebb egyttesnek.
A Beatles-mnia fokozdsnak kvetkezmnye lett, hogy a folytonos stressz miatt Lennon elhanyagolta a csaldjt. Ma mr kzismert, hogy tbb zben is megttte felesgt, Cynthit, s hogy finak nevelsben szinte rszt sem vett. „Mother” cm dalban arrl nekel, mennyire rosszul rzi magt, amirt elhanyagolta Juliant.
1966-ban tallkozott Yoko Ono avantgarde mvsszel, akivel szerelmi viszonyuk 1968-ban kezdttt. Ez feszltsgeket okozott mind a hzassgban – mg ugyanabban az vben Cynthia s John elvltak - , mind a Beatlesben. Ettl az vtl kezdve elvlaszthatatlanok voltak, s John szinte csak a bketntetseknek szentelte napjait. Yoko tbb Bed-In-t (gyban a bkrt) tartottak, tbb ekkor rt dala (mint pldul a „Give Peace A Chance”) hborellenes himnussz vlt. Hborellenes megnyilvnulsnak szmt az M.B.E. kitntets visszakldse is 1969-ben.
A szjhagyomny gyakran Onot tekinti az egyttes felbomlsnak f okaknt, de a valsgban a tagok mr menedzserk, Brian Epstein 1967-ben bekvetkezett halla utn eltvolodtak egymstl, szemlyes- s zenei fejldsk ssze nem egyeztethet irnya miatt. Utoljra 1969-augusztus 20-n voltak egytt az Abbey Road-i stdiban. Ezutn John bejelentette kilpst a zenekarbl, melyrl a tbbiek lebeszltk.
Az utols csepp a pohrban Phil Spector volt, akit John vitt magval a stdiba. Paul, nemtetszst kimutatva, 1970-ben nyilvnossgra hozta a Beatles feloszlst: Lennon s McCartney kapcsolatnak itt vge lett, br rviddel John halla eltt kibkltek.
A Beatles feloszlsa utn, 1971 janurjban megjelent John Lennon Plastic Ono Band az experimentlis zene lvonalba helyezte Johnt s Yokt. Az skilts terpia eredmnyeknt szletett Mother gytrelmes vltssel zte el mltja dmonjait, a God pedig nmeghatrozsnak megfogalmazsa volt:
„Nem hiszek a Beatlesben… Csak magamban hiszek.”
1972-ben kerlt sor els s egyetlen szlfellpsre egy New York-i jtkonysgi koncerten, amit egy klasszikus karcsonyi kislemez kvetett, az Angliban No. 4 Happy Christmas (War Is Over). 1974-ben a Whatever Gets You Through The Night hozta szlban az els amerikai No. 1 sikert, egy vel ksbb pedig tizenves gykereihez trt vissza a Rock’n’Roll cm, feldolgozsokat tartalmaz albummal.
1975. oktber 9-n megszletett Yokval kzs gyermeke, Sean Taro Ono Lennon, aki rdekes mdon apjval egy napon szletett (igaz, hogy 35 v klnbsggel). 1975-ben segtett megrni David Bowie „Fame” cm dalt, mely Bowie els listavezet dala lett az USA-ban.
A kvetkez 5 vben John tvol maradt a reflektorfnytl – leszmtva azt a felzdulst, amit a liverpooliak krben okozott, hogy hsk New Yorkot vlasztotta lland lakhelyl. John s Yoko 1980-ban trtek vissza a Double Fantasy cm albummal, mely a Greffen Recordsnl jelent meg. Kitn kritikt kapott, az USA-ban s Angliban egyarnt a listk cscsra kerlt. Elkezdte a „Milk and Honey” munklatait is, amit vgl - sajnos - befejezetlenl hagyott. Eltelt nmi id, mire Ono rvette magt, hogy befejezze.
Szlplyja cscsn John nhny reklminterjban egy nagy vilgkrli visszatrs lehetsgt is nyitott krdsknt kezelte. 1980. december 8-n este a Hit Factory stdibl trt haza New York-i otthonba, a Dakota-Hzba. Megfordult, hogy vlaszoljon a mgtte „Mr. Lennon?”-t szlt hangnak, s meghborodott rajongja, Mark Chapman kzvetlen kzelrl htszer rltt.
Halla szintn megrzta az egsz vilgot, mert br klnleges kpessge volt, hogy felidegestse az embereket, mgis mindenfel gy gondoltk, hogy John Lennon szentkpp vlt. |