Nosztalgia
2004.12.18. 18:57
A kln tlttt hnapok utn jra sszejtt a Beatles, s vadul j szmokat kezdtek felvenni, gyakran jszakkon t. John Strawberry Fields cm dala a Mimi wooltoni hzhoz kzeli javtintzetre emlkezett vissza. A Revolver dalaira jellemz sszetettsg itt tovbb fokozdott, s csak tpllta azt a kritikai vlekedst, hogy a Beatles nem annyira popegyttes, mint inkbb egy tbbsejt klasszikus zeneszerz. A dalon ugyanakkor rzdtt az a zenei megalomnia is, ami ksbb a Seargant Pepper’s Lonely Hearts Club Bandban cscsosodott ki.
John kpzeletnek s George Martin stdigyakorlatnak ksznheten a Strawberry Fields-et – amit az sszes Beatles-dal kzl az egyik legbonyolultabb volt rgzteni – a hangrgzts j cscsaknt nnepeltk.
Paul Penny Lane-je – ami jellemz mdon korntsem oly obskurus, mint John ltomsa a mltrl (Paul ekkor mg nem prblkozott meg az LSD-vel) – szintn nosztalgikus szm volt. A Penny Lane-t ismerte a Beatles minden tagja, s a dal gyermekkoruk helysznt, a 40-es vek tlagos, klvrosi tjait idzi fel. Ezt a normalitst vgytk elhagyni annak idejn, s ez volt az, amibe mr nem trhettek vissza, mg ha akartak volna sem.
Az j anyag utn svrg Parlophone 1967 februrjban kislemezen adta ki a Strawberry Fieldset s a Penny Lane-et. Az amerikai listn els helyre kerlt, a briten azonban csak a msodikra, s ezzel megtrt a No.1 sikerek folyamatos sorozata, amely mg 1962-ben, a Please Please Me-vel kezddtt.

A Beatles nemcsak zenei jtsval jrult hozz a hatvanas vek popkultrjhoz. Hogy megsszk a ktelez l fellpst a BBC Television Top Of The Pops cm msorban, mindkt dalhoz ksztettek egy-egy fimet, melyek kzl a Strawberry Fields a figyelemre mltbb. Lthat, ahogy formljk a szavakat, jtszanak hangszereiken, de az lombli, szrrealizmusba hajl kls felvtelek jval tbbet nyjtanak, mint egy szimpla megjelens a stdiban. A film tbb tekintetben is a popiparban ksbb meghatroz szerepet jtsz reklmvidek egyik els vltozata volt.

|