Az ember, aki igent mondott
2004.10.23. 17:34
1962. janur 4-n a Mersey Beat kzztette els kzvlemny-kitatsnak eredmnyt: a Beatles messze megelztt mindenki mst. Epstein kitart munkja nyomn pedig a Polydor (Nagy-Britannia) mindjrt msnap kiadta a My Bonnie Lies Over The Oceant, „Tony Sheridan & The Beatles” cmkvel.
1962. janur 24-n a NEMS irodjban folytatott megbeszls utn a Beatles szerzdst kttt Epstein j menedzsercgvel, a NEMS Enterprises-szal. Epstein kezdettl fogva ragaszkodott hozz, hogy rendezettebb tegyk a produkciikat. Azt akarta, hogy vltoztassk meg sznpadi viselkedsket, legyenek elegnsabbak, pontosabbak, tartsk magukat egy szigor msorlisthoz, s egy alkalommal ne jtsszanak tbbet 60 percnl. Februrban azonban rossz hrt kaptak: a Decca a Tremeloest szerzdtette. Ez volt Epstein els menedzseri kudarca. A dolog hatrtalanul dhtette, s a lemezcg kpviseli eltt kijelentette, hogy a Beatles „nagyobb lesz, mint Elvis”. Mg mindig dhs volt, amikor megszervezte, hogy a Beatles a Parlophone Records meghallgatsi s felvteli vezetje eltt is bemutatkozhasson. Az emltett vezet nem volt ms, mint George Martin – Epstein mellett a msik ember, aki a banda mvszi fejldsben ksbb meghatroz szerepet jtszott.
Martin az EMI alvllalatnl, a Parlophone-nl dolgozott. Keveset tudott a popzenrl. Addigi legsikeresebb lemezei kztt kizrlag knnyen hallgathat tingli-tanglikat s komdisok przai albumait talljuk. Olyanokkal ksztett felvteleket, mint Peter Sellers s Peter Usinov. Amikoz azonban Epstein lejtszott neki nhny Beatles-dalt, Martin gretesnek tartotta ket. Amikor azutn 1962 jniusban szemlyesen is tallkozott a fikkal, els ltsra „elragadnak” tallta ket. Mr a Decca-szalagok alapjn elksztett egy szerzdst, s miutn a fik az Abbey Roadon bemutatkoztak, azt gondoltk, mris nekilthatnak, hogy elksztsenek egy lemezt.

Martin azonban nem gy gondolta. Nem tetszett neki Pete Best kapkod dobolsa, de a banda anyagnak kivlasztsval sem volt elgedett. Mindazonltal rzett bennk valamit.
A januri Decca-felvtel s a George Martinnal val tallkozs kztti idszakban a Beatles korntsem lt lbe tett kzzel. A tavaszi ved legfontosabb esemnye a manchesteri Playhouse Theatre-ben adott mrciusi koncertjk volt. Itt viseltk elszr a ksbb jellegzetess vlt 40 fontos tweed-ltnyket, a jl ismert, alig pr millimteres hajtkval s a hozz ill nyakkendvel.
Ugyanakkor ez volt els fellpsk a BBC Radinl, amit azutn tbb tucat kvetett, kztk sajt, nll sorozatuk szmos olyan dallal, amelyek ksbb soha nem szerepeltek lemezeken. Manchesterbl azutn prilisban jabb hat htre Hamburgba repltek, ahol Astrid Kirchherr tragikus hrrel fogadta ket: Stuart Sutcliffe 1962. prilis 10-n agyvrzsben meghalt. Kt vvel korbban egy liverpooli koncert utn megtmadtk a parkolban, s attl fogva egyre knzbb fejfjsok gytrtk. Huszonegy ves volt.
|