Mégsem örökkévalók az "Eperföldek"?
2005.02.12. 16:05
Az intézményt az Üdvhadsereg működteti. A vallási jótékonysági szervezet szerint egyre inkább nő az igény az árva, vagy elhagyott gyermekek örökbe fogadására, ezért kevesebb hely kell számukra a gyermekotthonokban. Jelenleg már csak három kisgyermek él a Strawberry Fieldsben. A héten beadták a bezárásról szóló bejelentést, amelyet a hivatalos eljárás szerint két évvel a tényleges megszüntetés előtt kell a hatóságok tudomására hozni. Ugyancsak helyet kell találni az intézmény 30 alkalmazottjának is.
Arról egyelőre nem szól a fáma, hogy mi lesz az épülettel és híres kapuival, amelyek zarándokhellyé váltak a Beatles és különösen John Lennon rajongói számára. Lennon végrendeletében pénzt hagyott az intézményre és özvegye, Yoko Ono 1984-ben több mint 50 ezer fontot adott a Strawberry Fields fenntartására. A kötődést beatle-ológusok azzal magyarázzák, hogy Lennon lelki közösséget érzett az árvákkal, miután hajópincér apja elhagyta a családot, anyja pedig nagynénjére, a legendássá vált Mimi nénire bízta nevelését.
Miután John Lennont 1980. december 8-án New York-ban meggyilkolták, a Central Park egyik részét Lennon-emlékparknak alakították át és Strawberry Fields-nek nevezték el. A Strawberry Fields Forever című dal, a Beatles pszichedelikus korszakának egyik csúcspontja 1967. februárjában jelent meg. Az akkori kislemez-szokásoktól eltérően az együttes "dupla A-oldalas" lemezt adott ki, ez zavarta meg a vásárlókat, hogy ezt a dalt, vagy a szintén a liverpooli helytörténethez kötődő Penny Lane-t válasszák-e. (Mellesleg az elsőt John Lennon, a másodikat Paul McCartney jegyezte, mert akkor már a legritkább esetben írt a két szerző zseni közösen dalt) Így megtörtént az a csoda, hogy a Beatles 1963-as berobbanása óta első ízben nem került a brit toplista élére, kénytelen volt átengedni ezt a helyet Engelbert Humperdinck férfiasan könnyzacskós Release Me című dalának. Az utókor aztán sokszorosan igazságot szolgáltatott az "Eperföldeknek".
|